Ze starej zabudowy Bystrego pozostało zaledwie 10 budynków. Mimo tego Bystre jest jedną z nielicznych miejscowości w Bieszczadach, gdzie dobrze widoczne są różne przykłady dawnego budownictwa wiejskiego charakterystycznego dla regionu. We wsi zachowały się ciekawe przykłady miejscowej ludowej kamieniarki. W centrum wsi okazała cerkiew p.w. św. Michała Archanioła, zbudowana w 1902 r. w tzw. narodowym stylu ukraińskim wg projektu inspirowanego wzorcami huculskimi.
W 1951 r. z inicjatywy księdza Godlewicza z Czarnej i nowych mieszkańców podjęto próbę adaptacji cerkwi na kościół rzymskokatolicki. Nie dopuściły do tego ówczesne władze. Obiekt pozostał opuszczony i rozpoczął się powolny proces niszczenia zabytku. Część wyposażenia została rozkradziona m.in. przez funkcjonariuszy UB. Większość trafiła do składnicy ikon w Łańcucie.
W latach 80-tych cerkiew objęło ochroną Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, staraniem, którego udało się przeprowadzić remonty. Zabezpieczono obiekt przed dalszą dewastacją. Obecnie znajduje się tu lapidarium krzyży i przedmiotów kultu religijnego z cmentarzy i cerkwisk bieszczadzkich. Cmentarz przycerkiewny powstał pod koniec XVI w. użytkowany do początków XIX w. Zachowały się dwie płyty grobowe z piaskowca z zatartymi napisami cyrylicą; ułożone obecnie przed wejściem głównym. Po drugiej stronie drogi, 100 m na południe znajduje się jeden z ładniejszych cmentarzy w Bieszczadach. Zachowało się na nim 13 nagrobków o oryginalnej kamieniarce niewiadomego pochodzenia.