Tło Bieszczady

Bieszczady

Artykuły

Przejdź na mapę

Bieszczadzkie atrakcje turystyczne

18.03.2017

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest największym skansenem w Polsce pod względem liczby obiektów. Należy do najpiękniejszych muzeów na powietrzu w Europie. Położony jest na prawym brzegu Sanu, u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich. Zajmuje obszar około 38 ha.
Skansen w swoim założeniu odzwierciedla układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród z okresu od XVII do XX wieku. Znajduje się tu ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego. Do dyspozycji zwiedzających są również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka kapliczek, budynki użyteczności publicznej (wiejska szkoła i zajazd) oraz obiekty przemysłowe takie jak wiatraki czy kuźnie. Wszystkie budynki są w pełni wyposażone. Turyści mogą również podziwiać stałą ekspozycję malarstwa ikonowego i wystawy czasowe. Co roku można nabyć również Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Acta Scansenologica, ponieważ muzeum prowadzi również działalność wydawniczą.

Klasztor oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu to monumentalne ruiny kościoła i klasztoru pochodzące z XVIII wieku. Położony jest w zakolu rzeki Osławy i jest to jeden nielicznych zachowanych klasztorów warownych w kraju. Od 1967 roku został uznany obiektem zabytkowym.
Nietrudno jest tutaj trafić. Ruiny są dobrze widoczne nawet z daleko, a prowadzi do nich dróżka dojazdowa. Wzniesienie otoczone jest z 3 stron rzeką, a wejście do środka umożliwia półkolista brama w murze.

Połonina Caryńska to masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego. Składa się z czterech kulminacji. Po wejściu na połoninę, oczom turystów ukazuje się malowniczy, rozległy krajobraz, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki i Połoniny Wetlińskiej. Można poruszać się specjalnie przygotowanymi szlakami turystycznymi (Główny Szlak Beskidzki, Przysłup Caryński oraz Ustrzyki Górne).

Warto zobaczyć również piękne jeziora, których nie brakuje w gminie Solina. Jest ona położona na obrzeżach Jeziora Myczkowieckiego i Jeziora Solińskiego. Znajduje się w dużej części na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Można wybrać się nad Jezioro Solińskie, Myczkowieckie bądź pójść do lasu bogatego w faunę i florę. W oddali dostrzec można najwyższe partie górskich Bieszczadów. Brak obiektów przemysłowych w okolicy powoduje, że turyści czują się wypoczęci, zrelaksowani i „naładowani” energią.

Również zimą jest tutaj bardzo ciekawie. Śnieg zalega tutaj prawie przez 120 dni w roku, można korzystać z wyciągu narciarskiego w Wojskowym Zespole Wypoczynkowym „Jawor” w Solonie, w Polańczyku, Bukowcu i Weremieniu. Prowadzone są też profesjonalne szkoły nauki jazdy na nartach.